Uskladnění pneumatik

Jak správně uskladnit pneumatiky?

První krok, který by měl následovat po sezutí pneumatik z vozu, je jejich důkladné omytí, očištění a osušení. Pneumatiky je potřeba zbavit nečistot, které se na nich nahromadily během celé sezóny. Ideální je opláchnutí silným proudem vody, zbavení pneumatik zaklesnutých kamínků a dalších mechanických nečistot.

Je vhodné uložit pneumatiky do igelitového pytle, který udrží pneumatiky v suchu a zamezí přísunu čerstvého vzduchu. Tím zmírníte a zpomalíte proces stárnutí materiálu, zamezíte možnosti vzniku plísní a usazování nových nečistot a prachu na pneumatice.

Doporučuje se skladovat pneumatiky uvnitř, na tmavém místě se stabilními mírnými teplotami a daleko od zdroje tepla, UV záření, ozónu (z elektromotorů, kompresorů) a hořlavých látek ropného původu (ředidel, syntetických barev, kanystrů s benzinem nebo olejem), které způsobují, že pryž se stává houbovitou a ztrácí své elastické vlastnosti.

Pneumatiky by nikdy neměly být skladovány na otevřeném prostranství, kde jim škodí UV záření a vysoké letní teploty. Není příhodné ukládat pneumatiky na půdě či v domácí dílně, kde bývají vyšší teploty a zvýšená prašnost.

Dalším důležitým kritériem správnosti uložení pneumatik je jejich poloha při uskladnění. Poloha se liší pro pneumatiky s ráfky a bez nich.

Pneumatiky s ráfky musejí být buď zavěšené, nebo naskládané na sebe. Ideální je jejich oddělení například kartonem. I zde je vhodné je každý měsíc přeskládat, aby se střídalo zatížení.

Pneumatiky bez ráfků je vhodné postavit do vertikální polohy a každý měsíc jimi pootočit, aby stály na zemi jinou částí běhounu.

Před tím, než s pneumatikami vyrazíte zpět do servisu, je vhodné pneumatiky prohlédnout. I v případě, že jste pneumatiky pečlivě uskladnili, mohou v důsledku nepoužívání vyschnout a popraskat. Pokud na pneumatikách objevíte drobné trhliny, znamená to, že jsou na konci své životnosti a je na čase je vyměnit – i když má dezén ještě dostatečnou hloubku. Pokud si čímkoliv nebudete jisti, nechte pneumatiky zkontrolovat v pneuservise. Rádi Vám je zkontrolujeme v jednom z našich servisů.

Pokud nemáte vhodné skladovací prostory, nabízíme možnost uskladnit pneumatiky i v našich servisech v Praze, Jihlavě a Děčíně, kde o ně bude do další výměny perfektně postaráno.


ZPĚT